Etykiety na środki farmaceutyczne

Czym powinny się odznaczać etykiety na środki farmaceutyczne? Należy zadbać o odpowiednią treść – lecz to nie wszystko. Warto pamiętać o jakościowych etykietach, zabezpieczone przed fałszerstwami i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Co musi się znaleźć na etykiecie środka farmaceutycznego?

Wymagania dotyczące treści etykiet farmaceutycznych określa Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej w „rozporządzeniu z dnia 6 marca 1969 r. w sprawie sposobu oznaczania środków farmaceutycznych oraz artykułów sanitarnych”. Wymogów tych jest szczególnie dużo, zatem trudno byłoby wymienić tutaj je wszystkie. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty rozporządzenia.

Mianowicie, etykieta środka farmaceutycznego musi zawierać nazwę samego preparatu, nazwę producenta, skład po łacinie, numer serii, numer kontroli seryjnej i zezwolenia. Oprócz tego w treści należy wskazać ilość preparatu zawartą w opakowaniu, a także dawkę lub stężenie leku. Nieodzowna jest data ważności i opis sposobu użycia preparatu. Ponadto na etykiecie widoczny powinien być zielony skośny pasek lub podwójny pasek czerwony – zależnie od zastosowania leku. Gdy chodzi o opis zastosowania i właściwości, jest od dopuszczony w przypadku preparatów gotowych wydawanych bez recepty. Z kolei na etykiecie leku na receptę lub preparatu specjalistycznego należy podkreślić jego charakter z zastosowaniem odpowiednich wzmianek. Ponadto, każdy wzór etykiety na środek farmaceutyczny jest zatwierdzany przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak projektować etykiety na środki farmaceutyczne?

Etykiety dla branży farmaceutycznej muszą spełnić wiele wymogów technicznych. Taka etykieta musi być szczególnie trwała i trudna do zastąpienia nową, sfałszowaną. W jaki sposób projektować etykiety na środki farmaceutyczne, by spełnić wszelkie wymogi?

Środki farmaceutyczne nierzadko muszą być sterylizowane z użyciem skrajnych temperatur. Dlatego w pierwszej kolejności należy zadbać o wybór tworzywa i kleju odpornego na niskie oraz wysokie temperatury. Z reguły w tym celu stosuje się jakościowe etykiety samoprzylepne. W Arti Bau dbamy, by etykieta spełniała wszelkie wymogi trwałości w tym względzie! Materiał musi jednocześnie zabezpieczać lek przed fałszerstwem. Bezinwazyjne, niewidoczne zastąpienie etykiety nie może być możliwe. Próba zmiany etykiety powinna być widoczna na pierwszy rzut oka, np. poprzez naderwanie etykiety, jej rozwarstwienie czy zniszczenia innego rodzaju.

Jak mówią przepisy Europejskiej Agencji Leków i amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków FDA, etykiety na środki płynne muszą się odznaczać dodatkowymi właściwościami. Podczas stosowania leku użytkownik nie może być narażony na szkodliwe działanie zastosowanych substancji. Co więcej, niezależnie od wymiarów czy formy opakowania, etykieta powinna być przystosowana względem jego kształtu. Dlatego, gdy chodzi o niewielkie opakowania często stosuje się tak zwane etykiety peel-of.

Odrębną kwestią jest zabezpieczenie etykiety przed kopiowaniem. Wyrób musi być zaprojektowany w sposób możliwie unikatowy, by zapobiec aktom kopiowania czy fałszerstw. W tym celu nierzadko stosuje się etykiety lakierowane, znakowane w skomplikowany sposób. Wzór odznacza się charakterystyczną teksturą, dlatego powielić może go wyłącznie producent dysponujący konkretnym projektem i maszyną.

Zabezpieczenie etykiet przed fałszerstwami wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dlatego zakup drukarki nie jest opłacalny dla przedsiębiorcy. Ze względu na jakość, szybkość realizacji i cenę wydruk etykiet warto powierzyć doświadczonej drukarni. Stosuje się zarówno druk cyfrowy, jak i analogowy. Im wyższy jest nakład zamówienia, tym niższa jest zazwyczaj cena!

Jakiego rodzaju etykiety oferujemy w Arti Bau?

W Arti Bau produkujemy między innymi etykiety dla branży farmaceutycznej. Podczas ich wyrobu stosujemy klej o odpowiednio wysokim poziomie tzw. przyczepności początkowej. Dzięki temu produkt może być sterylizowany oraz magazynowany w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. Są to etykiety samoprzylepne, opracowane idealnie względem potrzeb. W celu zapewnienia najwyższej jakości usług współpracujemy z klientem już na etapie planowania. Na samym wstępie należy określić zastosowanie etykiety, a także rodzaj i wymiary opakowania.

Oprócz tego oferujemy również szereg rozwiązań dla szeroko pojętego klienta biznesowego. Zarówno w branży farmaceutycznej, jak i w innych gałęziach gospodarki, istotna jest różnorodność. Dlatego w Arti Bau zapewniamy różnorodność klejów oraz materiałów stosowanych do etykietowania produktów. W naszej ofercie znaleźć można etykiety papierowe, ale również etykiety z folii polipropylenowej i polietylenowej. Folie polipropylenowe występują w wielu wariantach, od przezroczystych, poprzez srebrne po nieprześwitujące folie z czarnym spodem. Dostępna jest także folia biała stosowana z użyciem bardzo silnego kleju. Z kolei folie polietylenowe wykorzystywane są do znakowania opakowań giętkich lub szorstkich, zależnie od potrzeb.

Wyróżnić można etykiety peel-off, etykiety cyfrowe pełnokolorowe, etykiety nadrukowane od strony kleju, saszetki oraz etykiety uszlachetniane. W branży farmaceutycznej sprawdzają się chociażby trójstronne etykiety typu peel-off. W tym przypadku możliwy jest nadruk na trzech stronach etykiety, a tym samym producent może zamieścić większą ilość treści. Z kolei etykiety cyfrowe można traktować jako uniwersalne, ze względu na możliwość wyboru różnego typu podłoży. W branży farmaceutycznej mogą sprawdzić się również etykiety uszlachetniane, ze względu na ich unikatowość. Proponujemy etykiety z cold stampingiem, etykiety z lakierem matowym oraz etykiety uszlachetniane kolorami. Cold stamping jest wykorzystywany niezależnie od rodzaju podłoża. Natomiast lakier matowy sprawdza się doskonale w przypadku błyszczących etykiet, np. tych cyfrowych. Etykiety uszlachetniane kolorami są szczególnie uniwersalne! W etapie końcowym etykieta jest zabezpieczana matowym lub błyszczącym lakierem.

Dlaczego etykiety są w branży farmaceutycznej koniecznością?

Odpowiadając na to pytanie, warto określić różnicę pomiędzy etykietą a ulotką dołączoną do opakowania. Ulotka z reguły zawiera rozbudowany opis zastosowania leku, treść dotyczącą przeciwwskazań i środków ubocznych, a także wiele innych, szczegółowych informacji. Tymczasem etykieta jest zewnętrznym elementem opakowania. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej stosowanie etykiet w branży farmaceutycznej jest obowiązkowe! Z etykietą klient może zapoznać się na etapie zakupu, by odczytać skład, przeznaczenie, nazwę leku i nazwę producenta. Pacjenci szczególną uwagę zwracają na skład, zwłaszcza w przypadku alergii lub nadwrażliwości na poszczególne substancje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zapoznać się z ulotką lub skorzystać z pomocy lekarza czy farmaceuty.

Należy zwrócić uwagę również na znakowanie, potwierdzające oryginalne pochodzenie środka. Niestety fałszerstwa leków to proceder popularny wśród najróżniejszych grup przestępczych. Obecnie dotyczy to również leków przeciwnowotworowych i przeciwwirusowych. Gdy etykieta wygląda podejrzanie, widoczne są zniszczenia lub etykieta różni się od tej z reguły widniejącej na opakowaniu. Dodatkowym potwierdzeniem może być odmienna forma leku. W ulotce, dostępnej również online, powinna znaleźć się między innymi informacja dotycząca tego aspektu. Lek może być sprzedawany w formie tabletek, kapsułek, globulek czy w formie płynnej. Nierzadko określany jest również kolor leku.

Na co jeszcze pacjenci powinni zwrócić uwagę, by nie narażać się na spożycie sfałszowanego leku? Środki farmaceutyczne należy kupować w aptekach stacjonarnych lub online. Zakup leków na aukcjach internetowych czy w niesprawdzonych drogeriach online może być ryzykowny. Aptekę można rozpoznać po oznaczeniach – widoczny powinien być biały krzyż na zielonym tle.

Podsumowując, w branży farmaceutycznej etykiety stosowane są nie bez powodu. Dzięki etykiecie pacjent może zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi leku. Ponadto, dobrze zaprojektowana etykieta zabezpiecza lek przed fałszerstwami. W Arti Bau możemy poszczycić się dużym doświadczeniem w tym względzie. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, w celu ustalenia szczegółów współpracy.