Kilka słów o etykietach na maseczki i inne środki ochrony

W obecnym czasie coraz więcej firm rozpoczyna produkcję maseczek ochronnych i chirurgicznych oraz innych środków ochrony osobistej. Warto wiedzieć co powinno znaleźć się na etykiecie takiego wyrobu i jakie normy powinien spełniać. Dowiedz się więcej!

Etykiety na maseczki, gogle i rękawiczki

Na rynku pojawia się coraz więcej środków ochrony osobistej, tworzonych z myślą o realizacji zaleceń dotyczących zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Do niedawna taki obowiązek pojawiał się dopiero w przypadku zgromadzeń oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Obecnie jednak wprowadza się nakaz noszenia masek również na świeżym powietrzu. Wymóg ten znacznie zwiększa zapotrzebowanie na maski i półmaski. Wiele osób obawia się, że produktów tych wkrótce zabraknie. Nic dziwnego, że zarówno klienci, jak i producenci przygotowują się na ciężki okres.

Jeśli również Twoja firma dołączyła do grona producentów maseczek, półmasek, gogli czy rękawiczek – musisz wiedzieć jakie normy powinny spełniać. Informacje dotyczące właściwości i certyfikatów muszą znaleźć się na etykiecie! Jakie dokładnie elementy powinna zawierać? To przede wszystkim podstawowe dane, a więc nazwa produktu i producenta, sposoby oczyszczania i pielęgnacji, miejsce produkcji oraz szczegóły w zakresie trwałości wyrobu. Z kolei wymagane certyfikaty przedstawiają się następująco:

  • wymogi dotyczące maseczek wielokrotnego zastosowania – produkty przeznaczone do użycia przez osoby zdrowe, które nie są pracownikami obiektów medycznych, powinny spełniać pewne normy. Choć usta i nos w teorii wystarczy przysłonić kawałkiem odzieży, produkty przeznaczone do sprzedaży powinny być zgodne z zaleceniami Ministerstwa Zdrowie. Powinny być to zatem wyroby wykonane z tkanin z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Poleca się wyroby z bawełny, lnu czy 100 % poliestru (np. mikrofibry). Etykieta maseczek z reguły przedstawia szczegółowy skład i zasady prania. Maseczka ochronna wielokrotnego stosowania musi być zdatna do prania w temperaturze 60 °C. Produkt powinien być wykonany w sposób umożliwiający regulację. Zwiększona liczba warstw lub wysoka gramatura zapewniają odpowiedni poziom ochrony.
  • mini przyłbice – producenci tych akcesoriów powołują się na interpretację Ministerstwa Zdrowia, według której mini przyłbice mogą być stosowane jako środek ochronny zakrywający usta i nos w przestrzeni publicznej. Na oficjalnej stronie rządowej można znaleźć informację, że przyłbice stosowane jako zakrycie twarzy chroniące oczy, muszą umożliwiać regulację, powinny zapewniać odpowiednia widoczność i muszą być wykonane z tworzywa odpornego na działanie ognia. Mini przyłbice mogą być stosowane przez osoby borykające się z astmą i problemami z oddychaniem. Mini przyłbice z reguły spełniają normę PN-EN 166:2005.

     

  • certyfikaty konieczne w przypadku półmasek filtrujących – Ministerstwo Zdrowia dopuszcza te wyroby, jak odpowiednie produkty ochronne. Półmaski muszą spełniać normy w zakresie: PN-EN 140:2001/Ap1:2003, PN-EN 149+A1:2010, CE. Oprócz tego muszą spełniać normy ustalone w rozporządzeniu UE 2016/425. Informacje dotyczące norm i certyfikatów powinny znaleźć się na etykiecie i w opisie produktu – w przypadku sprzedaży online. Półmaski sprowadzane z innych krajów świata często posiadają certyfikaty będące odpowiednikami tych norm. W takiej sytuacji należy skorzystać ze szczegółowych instrukcji Ministerstwa Zdrowia.
  • normy, jakie powinny spełniać maseczki medyczne – muszą wykazywać właściwości filtrujące, lecz zarazem odznaczać się przepuszczalnością powietrza. Produkty tego typu muszą spełniać normę EN 14683. Powinny być sporządzone z trzech warstw włókniny, a ich obowiązkowym elementem są wiązania i elementy umożliwiające dopasowanie produktu do kształty i wymiarów twarzy.
  • certyfikaty wymagane w przypadku masek chirurgicznych – to przede wszystkim norma PN-EN 14683:2006 i certyfikat CE. Wyroby tego typu muszą być zgodne z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2016 r. , rozporządzeniem UR 2017/745 bądź dyrektywą 93/42/EWG.

     

  • wymogi dotyczące produkcji gogli – środki tworzone celem ochrony oczu powinny być wyposażone w etykietę zawierającą informację o przeznaczeniu. Mianowicie, środki ochrony oczu maja być stosowane wyłącznie w czasie zagrożenia epidemiologicznego, maksymalnie do 30 dni od dnia ustania tego zagrożenia (potwierdzonego przez rząd). Oprócz tego gogle muszą maksymalnie przylegać do skóry, aby uniemożliwić przedostawanie się mikrobów droga kropelkową. Jednocześnie muszą jednak zapewniać użytkownikowi komfort, aby w czasie wielogodzinnej pracy nie powstawały otarcia. Nie mniej istotna jest przepuszczalność światła, która powinna wynieść co najmniej 74,4 %. (źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19)

Pozostałe środki ochrony osobistej – normy i certyfikaty

Produkując odzież i akcesoria ochronne przeznaczone do użycia w obiektach medycznych należy zachować szczególną ostrożność. Normy nie są wyznaczane bez powodu. Chodzi o ochronę życia i zdrowia pracowników ochrony zdrowia, jak i pacjentów. W tym wypadku liczba norm do spełnienia jest nieco dłuższa. Ochronne rękawiczki jednorazowe powinny spełniać normy PN-EN 455-1:2004 PN-EN, 455-2+A2:2013-06, PN-EN 455-3:2007, PN-EN 455-4:2010, PN-EN ISO 374-2:2020-03, PN-EN ISO 374-1:2017-01. Co więcej, produkty te powinny być w pełni zgodne z obowiązującymi rozporządzeniami i dyrektywami. Więcej na ten temat można przeczytać na oficjalnych stronach rządowych. Oczywiście, celem doinformowania klientów na etykietach rękawic powinny znajdować się informacje dotyczące norm, producenta i przeznaczenia.

Pracownicy ochrony zdrowia w czasie wykonywania swoich zadań muszą korzystać również z odzieży ochronnej. Stosowane są kombinezony, a w przypadku pracy na oddziale chirurgii fartuchy medyczne. Specjalistyczna odzież również musi być zgodna z normami. W przypadku kombinezonów są to normy PN-EN 14126:2005 i CE. Koniecznym warunkiem jest także zgodność z rozporządzeniem UE 2016/425. Ministerstwo wyróżnia takie odrębny produkt – kombinezony/fartuchy ochronne. Te wyroby muszą spełnić większą liczbę norm, ponieważ ich zadaniem jest ochrona przed biologicznymi czynnikami zagrożenia. Obowiązkowa jest między innymi zgodność z normą EN 14126.

Natomiast producenci fartuchów chirurgicznych muszą wziąć pod uwagę długą listę wymogów. Produkty tego typu powinna charakteryzować między innymi zgodność z normą PN-EN ISO 22612:2006 i PN-EN ISO 22610:2007. Zgodność ta musi być potwierdzona badaniami w zakresie przenikalności drobnoustrojów odpowiednio w środowisku suchym i wilgotnym. Oprócz tego odzież chirurgiczna musi być zgodna z normami EN 13795-1:2019 i PN EN 13795-2:2019 oraz dyrektywą 93/42/EWG. (źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19)

To skrótowe zestawienie obowiązujących wymogów. Producenci powinni zapoznać się ze szczegółowymi materiałami udostępnianymi przez Ministerstwo Zdrowia. To niezwykle ważne, ponieważ w obecnym czasie produkcji wyrobów ochronnych podejmują się również przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie działali w branży medycznej. Warto pamiętać, że zalecenia w tym względzie mogą się zmieniać. Konieczna jest więc regularna analiza informacji dostępnych na oficjalnych stronach.

Oprócz samego składu wyrobów i norm dotyczących ich właściwości, koniecznie należy zwrócić uwagę również na wymogi dotyczące etykiet. Na producencie ciąży bowiem obowiązek informacyjny. Ponadto, istotne są zasady opakowania wyrobów. Doskonałym przykładem są fartuchy, kombinezony i środki ochrony oczu, które powinny być umieszczone w pojedynczych opakowaniach.

Poszukując trwałych etykiet warto zapoznać się z ofertą Arti-Bau – drukarni etykiet samoprzylepnych we Wrocławiu. Proponujemy szeroki zakres materiałów i wydruki cyfrowe. W naszej ofercie są także etykiety na leki, które odznaczają się wysokim poziomem odporności na skrajne temperatury i wilgoć.