Jak odczytywać etykiety suplementów?

Suplementy obecne są w życiu niemal każdego z nas. Warto jednak szczegółowo sprawdzać etykiety suplementów, by ustrzec się przed spożyciem środka nieprzebadanego. Przeczytaj, co powinno znajdować się na etykiecie suplementu i jak rozpoznać nielegalny produkt.

Czym jest suplement? Co powinna zawierać etykieta?

Suplement diety to środek spożywczy, dlatego etykieta powinna zawierać między innymi typowe informacje dotyczące produktów spożywczych. Jest to na przykład data ważności, warunki przechowania oraz skład, z wyszczególnieniem zawartości poszczególnych komponentów. Ponadto na etykiecie powinna widnieć informacja dotycząca RWS, czyli Referencyjnych Wartości Spożycia. Wartość RWS przedstawia zawarty w suplemencie odsetek dziennego zapotrzebowania na dany składnik.

Jak podaje Fundacja Europejski Instytut Suplementów i Odżywek, etykieta suplementu diety powinna zawierać także inne informacje charakterystyczne wyłącznie dla tego typu produktów. Przede wszystkim suplement diety powinien być produktem zgodnym z definicją. Oznacza to, że suplement nie jest w żadnym razie lekiem, a więc nie wykazuje potwierdzonych właściwości leczniczych ani też nie może być stosowany jako prewencja chorób.

Suplement diety jest bowiem skoncentrowaną formą tych substancji aktywnych i komponentów, jakie znajdziemy także w składzie pokarmów, warzyw, owoców, ziół. Suplement może być więc pomocny, gdy chcemy uzupełnić dietę o konkretne dawki danej substancji. Potrzeba spożycia suplementu istnieje więc w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie zaspokoić codziennej dawki zapotrzebowania na dany składnik odżywczy czy substancję mineralną.

Dlatego wszelkie zapewnienia producenta czy obietnice z zakresu działania medycznego nie mogą znajdować się na etykiecie takiego środka. Jak wskazuje Fundacja Europejski Instytut Suplementów i Odżywek, etykieta suplementu może zawierać wyłącznie oświadczenie zdrowotne zatwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Oświadczenie to, może sugerować, że dana substancja jest pomocna w konkretnym zakresie funkcjonowania organizmu.

Etykieta suplementu. Jak ją rozszyfrować?

Warto znać swoje prawa, by uchronić siebie i bliskich przed negatywnymi skutkami nieodpowiedniej suplementacji. Przede wszystkim, suplement diety powinien być zatwierdzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. Jeśli tak nie jest, wyrób można uznać za nielegalny i w żadnym razie nie poleca się jego spożycia! Na szczęście informacje na temat suplementów są jawne i dostępne dla każdego konsumenta. Zapoznaj się z krótkim poradnikiem, który pomoże Ci świadomie dobierać suplementy diety! Jak odczytywać etykiety? Oto kilka wskazówek:

  1. Czy suplement jest legalny? Etykieta powinna zawierać nazwę produktu, rozpoczynającą się od słów „suplement diety”. Aby sprawdzić, czy suplement został zatwierdzony należy skorzystać z wyszukiwarki, w ramach rejestru suplementów zamieszczonego przez Główny Inspektorat Sanitarny na stronie rejestrzp.gis.gov.pl.
  2. Czy działanie jest potwierdzone? Jeśli producent zamieścił na opakowaniu pewne sugestie, dotyczące prozdrowotnego działania poszczególnych komponentów, warto sprawdzić ich prawdziwość. Ten aspekt można skontrolować posiłkując się informacjami na witrynie Komisji Europejskiej, zamieszczonymi w rejestrze pod nazwą „EU Register of nutrition and health claims made on foods”. Istnieje również rejestr substancji oczekujących na zatwierdzenie przez Komisję.

    Warto wiedzieć, że każde oświadczenie poddawane jest szczegółowej kontroli. Chociażby stwierdzenie, że produkt zawiera wysoką dawkę witaminy czy minerału musi mieć uzasadnienie w konkretnych wartościach liczbowych. Jak podaje Fundacja Europejski Instytut Suplementów i Odżywek: w przypadku witaminy C etykieta może zawierać takie stwierdzenie tylko w przypadku, gdy jej zawartość to minimum 30 % Referencyjnych Wartości Spożycia.

  3. Czy zapotrzebowanie i zawartość substancji są ze sobą zgodne? Warto zapoznać się szczegółowo z informacjami dotyczącymi składu. Dobrze jest przeprowadzić research i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy rzeczywiście te konkretne komponenty wspomogą codzienne funkcjonowanie? Jaka ilość tych substancji odżywczych dostarczana jest w ramach diety? Jaką dawkę należy uzupełnić?
  4. Czy etykieta zawiera informacje dotyczące dawkowania? Producent powinien wskazać zalecaną porcję dzienną, a także przestrzec przed jej przekroczeniem. W końcu suplementy wytwarzane są właśnie po to, by ułatwić precyzyjne dawkowanie substancji odżywczych i minerałów.

Co jeszcze powinna zawierać etykieta suplementu?

Etykieta obowiązkowo powinna zawierać znane wszystkim stwierdzenie, iż „suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety”. Ponadto konieczne jest ostrzeżenie, aby suplement przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Dlaczego takie ostrzeżenia są konieczne? Ponieważ konsument musi być stale informowany o charakterze danego produktu spożywczego. Suplement diety może być jedynie jej uzupełnieniem i musi być stosowany ostrożnie.

Nadmiar poszczególnych minerałów, witamin i składników odżywczych może być równie groźny, jak ich niedobór. Niebezpieczna jest również sytuacja, gdy dostarczamy wyłącznie część substancji potrzebnych do życia. Nie bez powodu dieta powinna być zróżnicowana. Każdy ze składników obecnych w naturalnych pokarmach wspiera różnorodne funkcje ludzkiego organizmu. Co więcej, brak różnorodnych składników w diecie może skutecznie uniemożliwiać przyswajanie suplementów.

Dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas zakupu wszelkich suplementów. Dotyczy to zwłaszcza suplementów dostępnych do zakupu w sieci. Warto pamiętać, że o charakterze produktu nie decyduje jego opis zamieszczony na internetowej aukcji, ale właśnie etykieta. To etykieta produktu poddawana jest kontroli i zawiera wszelkie informacje konieczne dla sprawdzenia legalności wyrobu.

Etykiety suplementów – ciekawostki

Warto wiedzieć, jakie oświadczenia zdrowotne zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską. Znajdziesz tu przykładowe substancje o udowodnionym pozytywnym działaniu:

  • kwas α-linolenowy – jeden z niezbędnych kwasów tłuszczowych, kluczowy składnik diety dla prawidłowego rozwoju zwłaszcza w okresie wzrostu;
  • węgiel aktywny – stosowany jako środek przeciw wzdęciom;
  • biotyna – wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, funkcji psychicznych, metabolizmu. Obecność biotyny w diecie jest niezbędna dla zdrowia skóry, włosów i kości;
  • jod – pomocny w przypadku niedoczynności tarczycy. Istotny, gdy chodzi o zdrowy wygląd włosów, paznokci i skóry. Ważny dla funkcjonowania układu nerwowego. Wykazuje także działanie pozytywne, gdy chodzi o wzrok;
  • cholina – odpowiedzialna za wiele funkcji organizmu, poczynając od układu nerwowego, a kończąc na funkcjach mózgu i wątroby.
  • kwas foliowy – zalecany w ciąży, a także w okresie planowania ciąży;
  • żelazo, magnez i inne składniki mineralne oraz witaminy – niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu;
  • kwas pantotenowy – wpływa pozytywnie na syntezę i metabolizm hormonów steroidowych, a także wspiera funkcje umysłowe;
  • polifenole z oliwy z oliwek – wykazują działanie antyoksydacyjne;
  • błonnik owsiany – wspomaga funkcje układu trawiennego;
  • orzechy włoskie – pomocne, gdy chodzi o poprawę napięcia naczyń krwionośnych;
  • suszone śliwki z gatunku Prunus domestica L. – stosowane, jako wsparcie układu pokarmowego.

Podsumowując, etykieta suplementu powinna dostarczyć wszelkich istotnych dla konsumenta informacji. Nie powinna natomiast zawierać fałszywych danych i obietnic, stosowanych w celach marketingowych. Na rynku nierzadko pojawiają się niezarejestrowane produkty, zawierające substancje wykorzystywane tradycyjnie w celu łagodzenia konkretnych dolegliwości. Nie należy mylić tych produktów z suplementami, ani też lekami.

Nie znaczy to jednocześnie, iż nie istnieją leki bądź suplementy sporządzane na bazie naturalnych składników. Przeciwnie, jednakże taki produkt powinien być zarejestrowany odpowiednio jako lek bądź suplement. Jeśli etykieta nie zawiera takiej informacji lub nie znajdujemy produktu w rejestrze, warto zachować szczególną ostrożność.

Na tym przykładzie widać, jak istotną rolę odgrywa etykieta. Informacje zawarte na opakowaniu są wyznacznikiem wiarygodności producenta. Dlatego odpowiednio zaprojektowana etykieta to podstawa sukcesu. Nie sposób również przecenić znaczenia etykiety, gdy chodzi o dobro konsumenta. Dlatego w celu wydruku profesjonalnych etykiet, skontaktuj się z zespołem Arti-Bau!