Historia druku tworzy się na naszych oczach. Druk hybrydowy w ARTI-BAU

Całkiem niedawno świat branży drukarskiej obiegła informacja o powstaniu drukarki hybrydowej Digital Series HD marki Mark Andy. To milowy krok w historii druku. Warto prześledzić, jak zaczęła się ta historia i w jakim miejscu znajdujemy się obecnie.

Jak zaczęła się historia druku?

Historia druku, podobnie jak historia papieru rozpoczyna się w krajach azjatyckich. W Chinach wytworzono pierwszy papier, na którym odciskano znaki wyryte w kamieniu, a kolejno na elementach drewnianych. To właśnie drzeworyty zapoczątkowały historię wydruków masowych. Na miano pierwszego drukowanego tekstu zasłużyły dzieła kultury buddyjskiej datowane na VIII wiek naszej ery.

Pierwsze wydruki kolorowe również zawdzięczamy przedstawicielom społeczeństwa azjatyckiego, a miało to miejsce na początku XI wieku. Z kolei Europejczycy przyczynili się do rozwoju technologii drukarskiej. To Gutenberg wynalazł pierwszy model drukarki – w dużym uproszczeniu. Działanie urządzenia opierało się o zastosowanie wymiennych matryc i prasy drukarskiej. Nie jest on jednak jedynym Europejczykiem biorącym udział w historii druku. Pierwsze ruchome czcionki europejskie zawdzięczamy Holendrowi Laurensowi Janszoonowi Costerowi, Belgowi Jeanowi Brito, Czechowi Prokopowi Waldvogelowi oraz włoskiemu wynalazcy Pamphilo Castaldi.

Jak można się domyślić, pierwsze drukowany teksty miały charakter religijny. Przełomem w historii druku była oczywiście słynna Biblia Gutenberga. Poszczególne egzemplarze Biblii Gutenberga nadal istnieją i stanowią ważne zabytki kultury europejskiej. Do Polski wynalazek druku trafił właśnie w okresie przełomowym, gdy powstała Biblia Gutenberga.

Na początku, polscy twórcy musieli swoje dzieła drukować w drukarniach zagranicznych, lecz wkrótce w Krakowie, Wrocławiu, Chełmnie czy Malborku powstały pierwsze drukarnie. W kolejnym stuleciu wieloma drukarniami mógł pochwalić się zwłaszcza Kraków. Gdy Warszawa zyskała status stolicy, zaczęła wieść prym również pod względem dostępności drukarni i ich poziomu.

Jak powstały współczesne drukarki?

Drukarka, taka jak obecnie ja definiujemy, powstała dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku. Była to laserowa drukarka Xerox 9700 stworzona przez Xerox Corporation. W latach 80-tych powstały drukarki marek Canon, HP oraz drukarka atramentowa DeskJet stworzona przez Hewletta Packarda.

Wcześniej, już w roku 1902 zamiast drukarek stosowane były tak zwane dalekopisy. Ich powstanie zawdzięczamy Frankowi Pearne i Charlesowi L. Krumowi. Następnie na rynku pojawiły się drukarki rozetkowe i łańcuchowe. Kolejno stosowane były drukarki igłowe. Sposób ich działania jest identyczny do mechanizmu kasy fiskalnej.

Tak przedstawia się historia drukarek cyfrowych, w których wykorzystywana jest zarówno technologi laserowa, jak też atramentowa i inne – jonografia czy termografia. Natomiast w przypadku druków wielkoformatowych stosowany są inne techniki wydruku cyfrowego. To na przykład druk lateksowy, solwentowy czy UV. Drukarki cyfrowe są cenione ze względu na szybkość działania, możliwość wykonania masowych wydruków, opcję doboru kolorów w różnych skalach.

Inaczej przedstawia się historia druku fleksograficznego, analogowego. Wszystko zaczęło się już w latach 50-tych XIX wieku. Druk analogowy stosowany jest jednak do dziś, zwłaszcza wtedy, gdy nakłady są bardzo duże. Technologia była stale udoskonalana. Jeszcze w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku doskonalono formy stosowane w drukarka fleksograficznych. Ponadto, do wydruków tego rodzaju mogą być stosowane różne typy farb. Z zastosowaniem technologii fleksograficznej często odbywa się uszlachetnianie etykiet.

Etykiety drukowane metodą hybrydową

Do niedawna druk hybrydowy w praktyce oznaczał zastosowanie dwóch urządzeń celem stworzenia jednego wydruku. Najczęściej wydruki napisów i grafiki wykonywane są metodą cyfrową, a kolejno etykiety i inne elementy są uszlachetniane metodą fleksograficzną. Ideałem jest maszyna, która zapewnia wszystkie te możliwości. To drukarka hybrydowa, taka jak drukarka cyfrowa Digital Series HD marki Mark Andy, która znalazła się na rynku w roku 2019. Obecnie jest ona w posiadaniu zaledwie nielicznych firm polskich.

Jakie są zalety tego urządzenia z punku widzenia klientów? Przede wszystkim druk hybrydowy pozwala na szybkie wydruki w ilości masowej. W ten sposób można przygotować jednocześnie różne etykiety, jedynym warunkiem są jednakowe wymiary. Na jedną partię mogą więc składać się etykiety w ilości masowej oraz niewielka część złożona na przykład z etykiet sezonowych. Drukarka cyfrowa Digital Series HD marki Mark Andy umożliwia zastosowanie różnych farb i różnorodnych podłoży. To nie tylko klasyczne etykiety, ale również etykiety peel-off. Z zastosowaniem tej samej maszyny można wykonać uszlachetnienia, zabezpieczenia, modyfikacje.

Klienci często są zainteresowani próbkami a z zastosowaniem maszyny hybrydowej ich wykonanie jest bardzo proste. Kolejną zaleta jest cena, ponieważ druk hybrydowy obniża koszty. Ze względu na wielofunkcyjność Digital Series HD marki Mark Andy znana jest jako drukarka „prawdziwie hybrydowa”. Z jej zalet możesz skorzystać współpracując z Arti-Bau, drukarnią z Wrocławia! Z pomocą jednej maszyny stworzymy dla Ciebie etykiety klasyczne i uszlachetnione, etykiety peel-off, etykiety na butelki i inne.

Jakie etykiety drukować? Rodzaje etykiet

Jak widać, metody wydruku są zróżnicowane, a producenci stale je udoskonalają. Warto wykorzystać pełnię tego potencjału i dobrać idealną formę etykiet oraz nadruków. Zatem jakie etykiety drukować, jakie podłoża wybierać i jaka metoda nadruku jest najlepsza?

W Arti-Bau stosujemy tusze utwardzane promieniami UV. Dzięki temu wydruki na etykietach są trwałe i prezentują się estetycznie. Druk UV to innowacyjna metoda, dzięki której możliwe jest sporządzenie wydruków nie tylko na papierze i folii, ale również na powierzchni szkła czy tworzyw sztucznych. Jest to więc rozwiązanie niezwykle uniwersalne i często stosowane.

Gdy chodzi o rodzaj podłoża, możliwości jest wiele. Podłoże papierowe sprawdza się w licznych przypadkach, chociażby ze względu na kwestię ekologii. Etykiety papierowe idealnie prezentują się na butelkach napojów alkoholowych, ale także leków, kosmetyków i innych produktów. Zależnie od wymogów stosowane są dobrane kleje, dzięki którym etykiety są trwałe. Przykładem są etykiety dla branży medycznej, odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury. Papier o wyższej gramaturze często stosowany jest celem etykietowania opakowań z żywnością.

Coraz częściej wykorzystywane są jednak etykiety typu peel-off. Sprawdzają się na przykład w przypadku opakowań niewielkich, na których zwyczajnie brakuje miejsca na prezentację długiego składu.W takim wypadku skład jest ukryta na drugiej lub nawet trzeciej warstwie takiej etykiety. Dostępne są także etykiety przezroczyste, drukowane od strony kleju, matowe lub błyszczące. Możliwe jest także wykonanie nadruków na saszetkach, co umożliwia estetyczną prezentację tekstów informacyjnych, oznakowania, logotypu, grafiki – bez konieczności naklejania etykiet.

Druk hybrydowy pozwala na szybkie i estetyczne efekty również gdy chodzi o uszlachetnianie. Może ono przybierać różną formę. Jeśli oferta kierowana jest do grupy osób ceniących sobie elegancje i bogate zdobienia, warto postawić na złote bądź srebrne zdobienia. Jeżeli jednak tę elegancję chcesz połączyć z nowoczesnością, wybieraj matowe lub błyszczące uszlachetnienia o dobranym zabarwieniu. Warto pamiętać także o zaletach druku z kolorami dobieranymi. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest uzyskanie zdobień o najróżniejszym zabarwieniu, w tym również fluorescencyjnym.

Na te i inne udogodnienia możesz liczyć w ramach współpracy z drukarnią etykiet Arti-Bau zlokalizowaną we Wrocławiu. Przodujemy, gdy chodzi o innowacje, dlatego nasi klienci zawsze mogą mieć pewność, że zostanie zachowany najwyższy poziom pod względem jakości i walorów wizualnych. Zapraszamy więc do zapoznania się z pełna ofertą, celem wyboru idealnej opcji spośród tak licznych dostępnych rozwiązań!